DIY,  Recipes,  Thrift

Holy Homemade Guacamole!

Grocery store guacamole not only tastes gross (it is usually loaded with salt), but it costs $6 for 14 oz. Let’s put that into perspective. An average sized avocado is 5 ounces. Using the current prices at my local grocery, I can buy: 

5 avocados (on sale for $1.25 each) = 25 ozs
a jalapeno (39 cents) = 1 oz
a small onion (35 cents) = 4 oz
2 limes (33 cents each) = 2 oz (of juice)
 + some cilantro $1.50 = 2 oz
 Guac for $8.90 = 34oz

With those ingredients I can make approximately 34 ounces of homemade guac. That’s well over twice as much guacamole as you get in those little tubs at the grocery. The cost comes in at about 26 cents per ounce, so 14oz x 26cents = $3.64. Since I made twice as much I saved $2.36 x 2 = $4.72 AND I get to eat fresh tasty guacamole.  I make it in the food processor and the whole process takes less than 10 minutes. 

I know what you’re thinking. 

I HAVE one of those volcanic pig bowls with the pestle. The ones used at those places where they make guacamole at your table. It looked like so much fun! I used it once. The avocado got stuck in the porous texture of the pig.  I had to clean it by hand. The pig lives in a dusty corner. I have a dishwasher now, but I wonder if pigs are dishwasher safe. I’m sure the pig would survive, but what about the other dishes and the dishwasher? I love my food processor. It does not have a porous texture.

Brandy’s Homemade Guacamole

5 ripe avocados
1 small onion 
optional garlic for extra spice
2 jalapenos (more or less depending on how spicy you like it)
2 fresh limes, squeezed
salt, pepper and cilantro to taste

One Comment

  • Evelyn

    Delicious and flavorful fililng, but a bit too spicy and I only used 1/2 tsp of the cayenne. A big hit with the family, including my 5 year old, but next time will only use about 1/4 tsp of cayenne. Will definitely be on our Mexican rotation!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *